Smeh joga je tehnika kojom se svesno izaziva i produžava trajanje smeha. Jogom smeha kroz namerno smejanje izgrađujemo i stičemo dobre i pozitivne navike.
Svakodnevni život je pun stresnih situacija u kome smo izgubili odnos prema šali i zdravom humoru. Mi se ne smejemo dovoljno i iz tog razloga, ako smeh prepustimo slučaju, onda ga i malo imamo. Kritizerski stav i negativno posmatranje okoline i života uopšte je vrsta ponašanja koja je postala deo naših loših navika. Često refleksno negativno a nesvesno reagujemo na beznačajne stvari. Negativan stav ugrožava zdravlje, porodicu i uspeh. Sa druge strane, kroz smeh joga se svesno odlučujemo na smeh bez razloga a sa namerom. Može se koristiti kako u privatnim sferama zivota, tako i u profesionalnom napretku.
Da bismo bili srećni i zdravi trebalo bi da se smejemo minimalno 15 minuta dnevno, uzastopno, a poželjno je i više puta u toku dana. Jutarnje vežbe smeh joge nam mogu obezbediti prijatniji i opušteniji dan bez obzira na razne nepredvidjene situacije. Ova tehnika kontinuiranog smejanja omogućava nam da pravilno dišemo. Smeh je je najjednostavniji oblik dubokog disanja i kada se dugo smejemo dišemo iz dijafragme. Na taj način unosimo veliku kolicinu kiseonika u organizam i samim tim jačamo imuni sistem.
Vežbe smeh joge su vrlo jednostavne i prilagodive različitim prostornim uslovima. Koncept smeh joge je zasnovan na principu smeha bez razloga kao i na naučnoj činjenici da naše telo ne prepoznaje razliku izmedju pravog i simuliranog smeha i obavlja iste fiziološke funkcije. Smeh se inicira da postane prirodan upražnjavanjem vežbi smeha. Smeh joga se zasniva na teoriji kretanja jer način na koji se krećemo određuje način na koji naš um funkcioniše.
Smeh joga je svakako dobar izbog koji nam može pružiti i razne dobrobiti. Dobro raspoloženje je samo jedan od rezultata koji su vidljivi i očigledni posle svakog vežbanja. Endorfin, hormon koji se luči prilikom smejanja ima produženo dejstvo od nekoliko sati posle vežbi smejanja.
Skorija naučna istraživanja su pokazala da svakodnevnim produžavanjem dužine smejanja regulišemo krvni pritisak i nivo šećera u krvi, kao i pravilan rad mnogih organa i fizioloških procesa.
Galenatologija – nauka o smehu utvrdila je da nam smeh gradi emocionalnu inteligenciju. Smeh joga se smatra dobrim socijalnim koretktorom usled koga postajemo pozitivni i pozitivan odnos širimo na okoino a samom tim i privlačimo uspešne i lepo raspoložene ljude.
Jednostavno rečeno, dok depresija nema energiju, smeh ima energiju!
Osnivač smeh joge je dr Madan Katari iz Indije, koji je 1995. godine otvorio prvio klub smeh joge. Danas takvih klubova ima preko sedam hiljada širom sveta.
Smeh je kroz istoriju izazivao veliko interesovanje kod raznih milsilaca tako i naučnih istraživača. Još je Kliment Aleksandrijski, hriščanski mislilac, tumačeći etiku lepog ponašanja u duhu helenske estetike mere u vezi sa smehom zabeležio: „Pristojna veselost u saglasju sa skladm lica, zove se osmeh i jeste osmeh nevinih.“
Tekst: Jelena Nenadić