Još od kada postoje pisani izvori znamo da se svet mnogo puta suočavao sa epidemijama, pa i pandemijama, koje su izazivale pravu paniku među ljudima. One se mogu pojaviti iznenada u bilo koje vreme. Kako su ih naši preci dočekivali i kako su opstajali u takvim situacijama?
Koje lekovite biljke i prirodni recepti mogu da nam pomognu u jačanju imuniteta za Radost Života otkriva fitoterapeut Goran Poletan.
Venci beloga luka, okačeni ispred vrata i danas podsećaju na običaje sačuvane od tih vremena. Naime, kada bi se u vazduhu pojavili ’’zli duhovi’’, kako su viruse videli naši stari, odmah se posezalo za njihovim najvećim neprijateljem – belim lukom: odmah bi se vrata i prozori obezbedili vencem od belog luka, deci bi se oko vrata stavljale ogrlice od nanizanih kriški belog luka, a ako bi se osetili simptomi bolesti, u čarape bi se stavljao naseckani beli luk, a odrasli se ne bi kretali napolju bez belog luka u ušima.
Naravno, posezalo se i za lekovitim biljem koje je oduvek bilo nezaobilazno oružje u borbi sa bolešću, bilo u vidu čajeva, kao začinske biljke ili u sirćetu, kako su ga koristili lopovi pri krađi obolelih od kuge, da bi se zaštitili od pogubne infekcije.
Čajevi koji se preporučuju kod virusnih i bakterijskih infekcija respiratornog trakta su majkina dušica, bosiljak, zova, žalfija, šipak – za Radost Života kaže Goran Poletan, fitoterapeut čiji su čajevi dokazali svoje dejstvo kroz klinička ispitivanja.
Sok od sveže cvekle se pokazao kao odlično sredstvo i protiv upale grla i krajnika i protiv povišene temperature, a supa od pilećih kostiju se, isto tako, pokazala kao veoma delotvornom kod virusnih infekcija respiratornog trakta.
Ne treba zaboraviti ni sredstvo, koje našima precima nije bilo dostupno kao nama: mlaka limunada, sa malo meda.
Na samom početku, kada se oseti prvi simptomi bolesti, treba dobro iskiseliti noge u vrućoj vodi i piti vrući čaj. Tokom noći, na jastuku, što je moguće bliže nosu, držati 3-4 naseckana čena belog luka, omotana u gazu (da se ne rasipa), a isto tako i u čarapama, naročito ako su u pitanju deca.
Ako bolest uzme maha i pojavi se visoka temperatura, onda piti sveži sok od cvekle, mlaku limunadu i masirati telo jabukovim sirćetom, razblaženom sa vodom (u odnosu 50:50). Kada je temperatura veoma visoka, na noge i ruke stavljati obloge od tako razblaženog sirćeta, pomešanog sa malo kukuruznog brašna.
Svakako treba napomenuti da bi svaki dan bilo dobro okaditi prostorije tamjanom ili žalfijom, da bi se dezinfikovao prostor.
Posebne čajne mešavine pomažu kod bronhitisa i hronično zagnojenih krajnika. Čak i kada se čini da je operacija krajnika kod dece neophodna, nakon jedne kure lečenja čajnevima problemi se povlače a operacije odlažu jer za njima više nema potrebe.
Posebno značajna vest, naročito u doba svetske pandemije virusa je da čajna mešavina namenjena lečenju fibroze pluća ima odlične rezultate, posebno kod starijih osoba.
Prirodni preparati su uvek bili bolja opcija za respiratorne probleme, bilo da ih kupujete ili pravite