Vaspitanje dece u duhu univerzalnih ljudskih vrednosti
Savremeni obrazovni sistem najviše pažnje obraća na prenos informacija , bez mnogo obaziranja na unutrašnja dešavanja, previranja i pitanja deteta. Ne možemo da se ne zapitamo šta nije u redu kada deca, iako ponesu mnoštvo znanja iz školskih klupa, u sebi nemaju izgrađen mir, saosećanje, spoznaju i ideju o sostvenoj svrsi i onom što Život u svojoj biti nosi.
Koliko nam znači osposobljavanje za određena zanimanja, ka čemu čitavo školstvo stremi ukoliko se deca, bez unutrašnje osnove i izgradnje u vidu osećanja prihvaćenosti, pripadnosti, saosećanja i radosti komunikacije deljenja i davanja – bez obzira na mnoštvo usvojenih informacija, često spotaknu upravo na tim preprekama.
Najveći svetski naučnici osnove svojih istraživanja nisu zasnivali samo na znanju nego i na veri u više sile i zakone i želji da ih spoznaju i stave u funkciju napretka čitavog čovečanstva.
Za sticanje znanja i napredak u životu, na duge staze, neophodno je i da naša duša bude zadovoljna, rasterećena i srećna.
Upravo kroz program Vaspitanja dece u skladu sa univerzalnim ljudskim vrednostima deca se, pored redovnih školskih obaveza i aktivnosti, upućuju na unutrašnji rast i razvoj.
Za Radot Života profesorka engleskog, reiki učitelj i učitelj metode Filis Kristal Verica Opačić Sekulić govori o ovakvoj vrsti obrazovanja. čiji je takođe profesor.
Prenosi nam utiske svog boravka i rada u školama koje rade po tim programima, zatečena količinom poštovanja i ljubavi koje deca pokazuju kada se među časove redovne nastave implementiraju i časovi u kojima se podučava univerzalnim ljudskim vrednostima.
Deca se na časovima vrednosti, kroz pričanje priča, tihovanje to jest okretanje ka sopstvenom, unutrašnjem svetu i zajedničke aktivnosti uče o pet osnovnih vrednosti:
Ljubav Mir Istina Nenasilnost Ispravno ponašanje
Kroz rad na časovima razvija se odnos duboke ljubavi, poštovanja i razumevanja koji vodi daljem razvoju u pravcu unutrašnjeg izobilja kroz koje se znanje usvaja sa radošću i iskrenim zanimanjem.
Više o školama koje uključuju ovaj način rada sa decom u svoje programe i o samom programu pogledajte u našem videu.