Umetnost daje ogroman doprinos životu, osećanju radosti i razigranosti, kreativnosti opuštenosti i otvorenosti.
Za Radost Života Galia Elal koja je poreklom Izraelka a sa porodicom živi i stvara u Beogradu otkriva nam više o izradi mozaika.
Galia Elal je u Beograd sa suprugom i tri sina došla na planirane dve ili tri godine. Kako je Život ipak planer veći od nas samih, pošto se cela porodica zaljubila u grad na obali Save i Dunava, srpsku kulturu, tradicionalnu gostoljubivost srdačnost i toplinu, u Beogradu su više od petnaest godina. Kaže da se oseća kao kod kuće, sin ispravlja njen nesavršeni izgovor srpskog, pošto on sam srpski jezik govori kao maternji a možda i nijansu bolje od maternjeg jezika.
Galia kaže da je postojanje hobija u životu vrlo važno, naročito za majke koje većinu svog vremena posvećuju drugima, pre svega članovima porodice.
Vreme posvećeno izradi mozaika – osmišljavanju slika, obradi delova mozaika uz pomoć posebnih alata, kasnijem lepljenju i nanošenju različitih boja u pukotine, dragoceno je vreme u kome se obnavlja i jača unutrašnja snaga i radost.
Od početnog hobija Galia Elal je izradu mozaika pretvorila u voljenu profesiju – u njenoj radionici zatekli smo mozaik velikih razmera sa motivima brodova i mora velikih dimenzija, pored mnoštva manjih mozaika na kojima istovremeno radi.
Mozaike različitih dimenzija – od onih sasvim malih, za koje je potrebno mnogo truda i preciznosti, do mozaika koji su namenjeni podovima, zidovima, ukrasnim stolovima ili drugim komadima nameštaja Galia Elal obogaćuje različitim motivima i detaljima koje dodaje – anđelima, cvećem, ličnim posvetama ili umetnutim slikama.
Mozaik može biti izrađen u samo dve, ili više boja. Galia Elal voli da u svom radu koristi što više raznovrsnog kolorita jer, kako kaže, to samo doprinosi isticanju raznovrsnosti i živosti – a kod posmatrača budi osećaj sreće, zadovoljstva i radosti.
Motiv koji posebno voli i često izrađuje je simbol Fatimine ruke koji nosioca štiti od zla, donosi mu dobru sreću, zaštitu i prosperitet. Ono što Galia posebno ističe kada je ovaj simbol u pitanju je činjenica da se često koristi na Bliskom istoku, i da je u različitim narodima poznat pod različitim imenima – Jevreji ga koriste pod nazivom Ruka Mirjam, dok je u islamskom svetu pozant kao Fatimina ruka. Ono najlepše je što ga svi, bez obzira na razlike, rado koriste , pa je vrlo moćan i kada je u pitanju spajanje različitih kultura i naroda, noseći i snažnu poruku dobre volje među ljudima.
Ova topla lepa i nasmejana umetnica drži i časove izrade mozaika – metode u kojoj se fizički rad na lomljenju i postavljanju delova umetničkog dela pretvara u intimni prostor, vreme posvećeno sebi i sopstvenoj kreativnosti.