Na našem putu Jadranskom obalom napili smo se vode sa bunara Boljevića za koju se veruje da obezbeđuje dobru udaju i srećan brak.
Ne verujem da ćemo ikada više odmor provesti u dolascima i odlascima iz apartmana na plažu, kupanju i sunčanju bez obilaska i istraživanja lokalnih znamenitosti. U sećanjima iz detinjstva stari Bar je ostao kao romantično mesto koje odiše neobičnim šarmom i istočnjačkom mistikom. Danas je ovo mesto načičkano neodoljivim kafanicama i prodavničicama sa starinskim džezvama i fildžanima, poslastičarnicom koja čuva recepte stare nekoliko vekova, doksatima i balkonima od kojih vam zastane i dah i na trenutak ste već u nekom drugom vremenu, u nekom drugom svetu u kome su vam bliska ljubavna šaputanja, čežnjivi uzdasi i maštanja u noći punoj zvezda. Ni na jednom drugom mestu nećete moći da pronađete tako ukusan sladoled od limuna, urmašice i sultan sudžuk koji je među meštanima poznat i kao afrodizijak – ulupana belanca sa medom, topljenom čokoladom i orasima čine ljubavne noći još toplijim! Iznad uske ulice u kojoj je kaldrma opasno klizava, uglačana od vekovnog koračanja, ulazimo u tvrđavu Starog Bara, jednog od najstarijih utvrđenja Jadrana. Odmah na ulazu je zadivljujuće veliki stari mlin za masline a u šetnji se otkrivaju uske ulice i ostaci kamenih palata i zdanja.
Upravo ovde ide se, kao na hodočašće, u obilazak masline stare više od 2200 godina. U narodu je poznata kao Mirovica, jer su pod njenom krošnjom zavađene porodice izricale svoje zavete pomirenja. Legenda kaže da se obilaskom tri kruga oko masline osiguravaju zdravlje, sreća u ljubavi i uspeh na poslu.
Neudatim i onim ne tako srećno udatim možda ova tri kruga nisu dovoljna. Uputili smo se u čarobne šume kestena iznad bara, da posetimo dvanaest bunara Boljevića koji kriju vodu za dobru udaju i srećan brak. Ove bunare iskopao je mladić da bi zadobio ruku svoje voljene, ne bi li zadobio poverenje budućeg tasta. Iako je trebalo, kao dokaz lične sposobnosti, da iskopa tri bunara, on ih je iskopao dvanaest. Kada se dobro napijete ledene vode iz jednog od ovih bunara sigurni su i dobra udaja i lep brak, kaže legenda. U ovom kraju na svadbama je zato neizbežan običaj da mladenci piju vodu iz bunara ne bi li obezbedili dugu, srećnu i berićetnu bračnu idilu.
Barska opština inače se proteže na skoro 50 km morske iobale i više od 60 km obale Skadrskoj jezera. Ko voli pesak, odmah ide na Adu Bojanu i Veliku plažu, ko voli šljunak odlazi do Čanja a mi ne časimo ni časa nego se odmah upućujemo na Kraljičinu plažu do koje se može stići samo brodićem. Ova divlja uvala, kristalno čiste vode u kojoj se morsko dno vidi i na 15 metara dubine, u koju svraćaju jedrenjaci iz celog sveta, krije se odmah iza čanjske plaže. Istraživanje morske obale za nas tu započinje ali se i završava, jer znamo da smo pronašli savršeno mesto. Kupanja ovde nikada nije dosta i što je najvažnije – sve plašljive devojke mogu ovde da plivaju do mile volje jer jasno vide i znaju kakve se lepote kriju po morskom dnu.
Odlučili smo se da obiđemo i obale Skadarskog jezera. Vir Pazar je mestašce koje ima najviše poseta turista iz Zapadne Evrope. Mir, barkice raznih oblika i veličina, mostić, kamene kuće lokvanji, ptice – sve je to deo ovog čarobnog mesta. Brod sa odlično odabranom tihom muzikom vodi u obilazak jezera koji počinje tunelom bambusa i lokvanja, da bi se onda pred očima otvorila širina jezera sa ostrvicma na kojima se vide ostaci manastira iz 14 veka ali i ostaci starog zatvora na kome danas galebovi, zadovoljni i mirni, provode dobrovoljno svoj ptičji vek. Dolazimo na izletište Pješačac iznad istoimene plaže. Ovo mesto, isklesnao u kamenu, čika Raša je sa porodicom i prijateljima gradio dvadeset godina. Uz šarana iz jezera, masline i crmničko vino imali smo dovoljno vremena da pogledamo i slikamo sve živopisne detalje utkane u ovaj objekat.
Od lokalnog vinara čuli smo i priču o ženi – vinogradu i majci -maslini. Priča kaže a iskustvo potvrđuje da je ženama, kao i vinogradu, potrebno posvetiti sve vreme i svu pažnju sveta. Ako vinograd ili ženu napustiš ili zapustiš godinu dana, ona će te napustiti i nikada više nećeš moći da joj se vratiš. Maslina je pak strpljiva kao majka i kada god da joj se vratiš. čekaće te i sa radošću primiti.
Svakako su kupanje na Kraljičinoj plaži, stara maslina koja daruje sreću i bunari Boljevića koji daju dobar brak, Pješačac na Skadarskom jezeru, crni rižoto od sipe, orada, urmašice, masline i crno crmničko vino bili više nego dovoljni da nam daju snage i izmame osmeh i u danima kada se vratimo kući u naš voljeni betonski Beograd.